Ilustrace

Řídil pod vlivem alkoholu a naboural popelnici

Řídil pod vlivem alkoholu a naboural popelnici

Dne 18. února 2020 v 12:20 hodin došlo na místní komunikaci v obci Malešov, místní části Bílejov k dopravní nehodě. Šestatřicetiletý muž řídil vozidlo VW Touran ve směru k Malešovské chmelnici. V uvedeném místě, při projíždění levotočivé zatáčky vyjel vpravo mimo komunikaci, kde přední částí vozidla narazil nejprve do plastové popelnice a následně do zdi náležící k domu. Řidič následně z místa dopravní nehody ujel, aniž by učinil opatření vyplývající mu ze zákona. Z místa dopravní nehody byl následně pronásledován jejím svědkem, který přivolal policejní hlídku.

Na místo se dostavila hlídka kutnohorských policistů, která po provedeném poučení vyzvala řidiče k dechové zkoušce pomocí přístroje Dräger, které se dobrovolně podrobil. Dechová zkouška byla pozitivní, kdy naměřená hodnota ukázala 3,64 promile alkoholu v dechu

Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, po poučení lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadoval. K požívání alkoholu se doznal. Provedenou lustrací bylo dále zjištěno, že řidič má uložen zákaz řízení motorových vozidel, vyslovený Okresním soudem v Kutné Hoře. Jmenovanému řidiči byla zakázána další jízda. Ke zranění osob nedošlo. Technická závada, jako příčina dopravní nehody, nebyla na místě ohledáním zjištěna ani uplatněna.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina „s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

Nebezpečnou jízdou, bezohledností řidičů a nedodržováním předpisů dochází k vážným dopravním nehodám. Všichni účastníci silničního provozu si musí uvědomit, že porušováním dopravních předpisů a stoupající agresivní jízdou není možno zajistit bezpečnost v silničním provozu. I přes veškerou snahu policistů prováděním dopravních akcí a zvýšeným dohledem na pozemních komunikacích není na našich silnicích úplně bezpečno, neboť především řidiči a všichni účastníci silničního provozu musí být ohleduplní a mít společný zájem, a to je snížit počet dopravních nehod na našich silnicích.