Ilustrace

Řízení pod vlivem alkoholu

Řízení pod vlivem alkoholu

Dvaačtyřicetiletá žena dne 21. srpna 2019 kolem 22:40 hodin v Kutné Hoře řídila vozidlo značky Ford Mondeo z ulice Vítězná do ulice U Nadjezdu, kde byla stavěna a kontrolována hlídkou kutnohorských policistů. Následná dechová zkouška u řidičky ukázala pozitivní hodnoty a naměřila nejméně 1,40 promile alkoholu v dechu. Policisté následující den sdělili řidičce podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě odsouzení hrozí za takové jednání až jeden rok odnětí svobody. Případ je veden ve zkráceném přípravném řízení.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina „s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.