Ilustrace

Řídil pod vlivem alkoholu

Řídil pod vlivem alkoholu

Dne 18. června 2019 kolem druhé hodiny ráno v Kutné Hoře řídil čtyřiačtyřicetiletý muž vozidlo Hyunday. Následně byl hlídkou Městské Policie Kutná Hora v ulici Benešova předepsaným způsobem z jedoucího vozidla zastaven. Řidič byl vyzván hlídkou kutnohorských strážníků k předložení dokladů předepsaných k provozu a řízení vozidla. Toto řidič učinil. Následně byl řidič vyzván k podrobení dechové zkoušky, zda není pod vlivem alkoholu. Provedená dechová zkouška ukázala pozitivní hodnoty a naměřila 2,17 promile alkoholu v dechu. Řidič se k požití alkoholu před jízdou doznal, kdy uvedl, že vypil 3x 0,5 l piva. Následně na místo přivolána hlídka kutnohorských dopravních policistů podezřelého řádně poučila, zakázala další jízdu a zadržela jeho řidičský průkaz. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a vyšetření v nemocnici s odběrem biologického materiálu nepožadoval.

Alkohol za volant nepatří!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina „s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

Nebezpečnou jízdou, bezohledností řidičů a nedodržováním předpisů dochází k vážným dopravním nehodám. Všichni účastníci silničního provozu si musí uvědomit, že porušováním dopravních předpisů a stoupající agresivní jízdou není možno zajistit bezpečnost v silničním provozu. I přes veškerou snahu policistů prováděním dopravních akcí a zvýšeným dohledem na pozemních komunikacích není na našich silnicích úplně bezpečno, neboť především řidiči a všichni účastníci silničního provozu musí být ohleduplní a mít společný zájem, a to je snížit počet dopravních nehod na našich silnicích.